תאונות עבודה - ייצוג בוועדות רפואיות

 
עבודה מהווה חלק משמעותי מאוד בחייו של אדם. גם כאשר עובד מיומן בעבודתו ומנוסה בה, עדיין יכולות לקרות תאונות. תאונת עבודה יכולה לגרור בעקבותיה פגיעות קלות שמתגברים עליהן במהירות אך גם פגיעות קשות הדורשות תקופת שיקום ולעיתים פוגעות בתפקוד לטווח ארוך עד קבוע. מה נחשב לתאנת עבודה, מהן זכויותיו של עובד ומה עליו לעשות בכדי למצות את מלוא הזכויות שלו?
 

מה נחשב לתאונת עבודה?

 
תאונת עבודה נחשבת לפגיעה המתרחשת באחת הדרכים הבאות:
  • תאונה שהתרחשה תוך כדי העבודה: נפילה מגובה, החלקה במהלך עבודת ניקיון למשל.
  • תאונה שהתרחשה בדרך למקום העבודה או בדרך חזרה. גם אם אדם מועד בחדר המדרגות בביתו בדרך לעבודה או בחזרה הדבר נחשב לתאונת עבודה.
  • פגיעה מצטברת בבריאותו של עובד בעקבות חשיפה ממושכת לחומרים מסוכנים ורעילים. היום נחשפות בהדרגה התוצאות של עבודה ממושכת עם חומרים כימיים כמו פגיעה במערכת הנשימה, סרטן ועוד. מתגלות גם פגיעות במערכת השמע בעקבות חשיפה לרעש לאורך זמן. סוג זה של פגיעה מכונה גם מחלת מקצוע.
  • תאונת דרכים שהתרחשה במסגרת העבודה: גם אם נהיגה אינה מוגדרת כעבודתו של הנפגע, והוא נפגע למשל בתאונה שקרתה כאשר נשלח על ידי הממונה עליו לשליחות מסוימת, הדבר נחשב תאונת עבודה. כך גם תאונות דרכים בדרך לעבודה או ממנה.
 

מהן זכויותיו של נפגע בתאונות עבודה?

 
במידה ועובד נפגע בתאונת עבודה הוא זכאי לקבל דמי פגיעה למשך 91 יום ממועד הפגיעה. גובהם של דמי הפגיעה נגזר ממשכורתו של הנפגע. הם יגיעו לגובה של עד 75% מממוצע שלוש משכורות אחרונות. במידה וגם לאחר 91 יום אלה עדיין כושר העבודה של הנפגע אינו מלא, הוא אמור לגשת לוועדה רפואית על מנת לקבוע אחוזי נכות זמניים או קבועים אם הפגיעה לצמיתות. אם נקבעו לו אחוזי נכות קבועים, כשמדובר על פחות מ- 20%, הפיצוי יגיע כמענק חד פעמי. אם מעל- תיקבע לעובד קצבה חודשית הנגזרת מאחוזי הנכות ומגובה המשכורת. קצבה זו תשולם עד זמן הפרישה.
 
תאונות עבודה
 

עד מתי ניתן להגיש את התביעה?

 
את התביעה ניתן להגיש עד שנה ממועד התאונה. מעבר לכך חלה עליה התיישנות.
 

איך להתכונן להגשת התביעה?

 
לקראת הגשת התביעה מומלץ להתייעץ עם עורך דין נזיקין המתמחה בתאונות עבודה. הוא יכוון אתכם מהם המסמכים הרפואיים ומסמכים אחרים הקשורים לעבודה שעליכם להמציא על מנת להגדיל את הסיכוי לקביעת אחוזי נכות התואמים את הפגיעה. עורך הדין יעמוד לצידכם גם אם ברצונכם להגיש ערעור על החלטת הועדה הרפואית. פעמים רבות החלטות הוועדה הרפואית נוטות להקל בפגיעה ועורך הדין יסייע לכם להוכיח שיש להעלות את גובה אחוזי הנכות וכן לפצות על הוצאות נלוות כמו הוצאות נסיעה, טיפולים ועוד.
 
אם עברתם תאונת עבודה או חליתם במחלת מקצוע אתם לא לבד. אנחנו במשרד עו"ד יפתח קיפרמן בעלי ניסיון רב בהכנת נפגע בתאונת עבודה לוועדה רפואית או לערער על ההחלטה כאשר התוצאות שלנו מדברות בעד עצמן.
חייגו
052-9709882 לפרטים נוספים.