תביעות נפגעי פוליו

 
מחלת הפוליו או שיתוק ילדים היא מחלה קשה שגרמה לשיתוק בקרב ילדים והותירה נזקי גוף כמו שיתוק גפיים, פגיעה בשרירים, לעיתים פגיעה בגזע המוח או אפילו מוות. בשנות החמישים והשישים הייתה מגיפה חמורה של הפוליו. בכל אותה תקופה בה הפוליו ניתן כחיסון נגדה והתברר כלא יעיל. רק בתחילת שנות השישים פותח חיסון נגד פוליו שאכן מנע את המחלה. בעקבות כך כל אותם נפגעים ממחלת הפוליו, זכאים לפיצוי על פי חוק שנחקק ב- 2007.
 

מהי בדיוק מחלת הפוליו?

 
מחלת הפוליו היא מחלת זיהום נגיפית הנגרמת על ידי נגיף הפוליו ופוגעת במערכת העצבים. במצבים רבים המחלה תחלוף מאליה ללא הותרת סימנים. במקרים אחרים היא עלולה להשאיר עקבות משמעותיים כמו שיתוק. החיסון שהחלו לתת בסוף שנות החמישים נקרא חיסון הזן המומת והוא גרם כאמור להתפרצות גדולה של המחלה בגלל חוסר היעילות שלו. אותם ילדים שחלו בשנים האלה, מ-1957 ועד תחילת שנות השישים בהן החלו להשתמש בחיסון זן מוחלש שהתגלה כיעיל, זכאים לקבלת פיצוי.
 
תביעות נפגעי פוליו
 

מהו הפיצוי המגיע לנפגעי הפוליו?

 
החוק מעניק לנפגעי הפוליו פיצוי בצורת מענק חד פעמי וגם בצורת קצבה חודשית. לנפגע שאחוזי הנכות שנקבעו לו הם קבועים אך נמוכים מ- 75%, ינתן פיצוי חד פעמי של 50,000 ₪. אם אחוזי הנכות נעים בין 75% ל- 94% הסכום הוא 100,000 ₪. כשאחוזי הנכות הם מעל 95% הסכום הוא 120,000 ₪. מעבר למענק החד פעמי, זכאים נפגעי פוליו לקצבה חודשית קבועה: כשאחוזי הנכות הם 100%, הקצבה היא 50% מן השכר הממוצע במשק. לנפגע שאחוזי הנכות שלו נעים בין 20% ל- 100%, הקצבה תיגזר מן הסכום שלו זכאי בעל 100% נכות באופן יחסי בהתאם לאחוזי הנכות. נפגע פוליו בעל פחות מ- 20% נכות יקבל מענק חד פעמי שהוא 70X אחוז הנכות מסכום הקצבה המקסימלי (שהוא מחצית מהשכר הממוצע במשק).
 

כיצד מגישים תביעה או תביעה להחמרת מצב?

 
את התביעה יש להגיש למוסד לביטוח לאומי, לסניף הקרוב למקום המגורים. על מנת לקבל אחוזי נכות חשוב לצרף מסמכים רפואיים. מומחה מטעם המוסד לביטוח לאומי יקבע האם אכן אותו אדם נפגע כתוצאה מפוליו והאם הפגיעה אירעה בארץ באותן שנים מדוברות. בנוסף יקבעו אחוזי נכות. זכותו של נפגע להגיש תביעה מאוחר יותר אם חלה הרעה בתסמינים. כפי שצויין, ההבדל בין אחוזי נכות, גם אם מדובר על אחוזים ספורים, יכול להשפיע מאוד על גובה הקצבה או המענק שיקבל נפגע הפוליו, לכן, לפני הגשת התביעה חשוב לפנות לעורך דין מומחה בתחום שיסייע לכם בארגון המסמכים כך שההכרה כי פגיעתכם היא בעקבות הפוליו תהיה חד משמעית וכן שיקבעו אחוזי נכות התואמים את מצבכם הרפואי וגם התפקודי.
 
אנו במשרד עו"ד יפתח קיפרמן מסייעים שנים לנפגעי פוליו לקבל הכרה בפגיעה, מלווים את הנפגעים בוועדות ערר אם נדרש ודואגים לכך שיקבלו את הסכום המרבי האפשרי. חייגו 052-9709882.